Доспат е обявен за град с Указ № 1942 на Държавния съвет на НРБ от 4 септември 1974 г. (Обн., ДВ, бр. 72 от 17.09.1974). Публикуваме страницата на Държавен вестник, където е обнародван Указ № 1942. Същата любезно ни беше предоставена от Държавен архив – гр. Смолян. Тази година под патронажа на Кмета на Община Доспат ще се проведе Празника на общината, на който ще бъде отбелязана и Петдесет годишнината от обявяването на Доспат за град. За жителите и гостите на Общината има подготвена богата празнична програма.
През далечната 1986 година тук в Доспат под егидата на ООН се провежда първия по рода си Събор на чешмарите.
От тогава до днес ежегодно в чест на чешмарите се прави и Празника на Община Доспат, който включва още много наситена фолклорна програма в съботния и неделния ден, много борби и др.
Чешмарството е уникално за пределите на Родопа планина. То е елемент от гостоприемството на родопчани. На чешмичка, на беседката са се извъртяли много чевермета, празнували са се много поводи, събирали са се много роднини от различни краища на света, дошли в удобно време да видят своите близки. Изпели са се много родопски песни …
Чешмарството и фолклорът вървят ръка за ръка – Фестивалът на народното творчество през годините се наложи като сериозно регионално фолклорно събитие, част от Празника на общината. Тук в събота и неделя се изявяват стотици фолклорни състави от региона и от страната. В този смисъл Фестивалът на народното творчество по времето на тридневния Празник на Общината се превърна в събитие с национално покритие.
Чешмарите по традиция се срещат в съботния ден. На срещата се дава възможност всеки да разкаже историята на своята чешма. Представят се и новопостроени чешми. По традиция се организират и провеждат турнирите по народна борба. В неделя стотици борци се изявяват на поляната в местността „Събора”.
Много туристи споделят като свои първи впечатления от престоя си в Община Доспат, че водата, чистата и красива природа покоряват сърцата им. Язовир „Доспат” предлага чудесни условия за риболов и къмпингуване.
Язовир „Доспат”, многобройните панорамни гледки, красивите екопътеки, многото чешми, къщи за гости и хотели, разнообразните природни забележителности превръщат Община Доспат предпочитана туристическа дестинация.
Но красивите чешми заемат специално място. А всяка чешма е красива сама по себе си. Всеки чешмар е добре дошъл на Събора.
В Уикипедия за гр. Доспат четем: Доспат е разположен в планински район, в западните дялове на Родопите и със своите 1358 m надморска височина е най-високопланинският град в България. В непосредствена близост до града се намира язовир Доспат. Релефът е планински силно пресечен, пролетта настъпва късно, лятото е прохладно, а есента топла. Вследствие на беломорското влияние по поречието на река Доспатска зимата е мека, но се задържа сняг.
Заповядайте в Доспат!