МОСВ напомня на собственици на водовземни съоръжения за подземни води – кладенци, сондажи, герани, каптирани извори, дренажи и др., че в срок до 28 ноември 2022 г. трябва да подадат заявление в съответната басейнова дирекция за вписване на съоръженията, разположени в собствения им имот, които не са вписани в регистъра според изискванията на Закона за водите.
Такса за регистрация на водовземни съоръжения, използвани за собствени потребности на гражданите, НЕ СЕ ЗАПЛАЩА.
Регистрация се отнася за кладенците, водата от които се ползва за битови цели, за поливане и отглеждане на животни за нуждите на домакинството.
Ползването на вода до 10 куб. м на денонощие от регистрираните кладенци в населените места е безплатно.
Не се изисква монтиране на водомери и за тези кладенци не се заплащат никакви държавни такси или данъци.
Регистрацията е необходима с цел защита интересите на гражданите при предоставяне права за черпене на вода в района на съответното населено място и ограничаване опасността от пресъхване на кладенците.
Водовземните съоръжения, които не са регистрирани в срок до 28 ноември 2022 г., не могат да бъдат ползвани и подлежат на ликвидация за сметка на техния собственик, който носи и наказателна отговорност.
Повече можете да прочетете тук:
Днес Министерството на околната среда и водите проведе първата от поредицата планирани онлайн срещи за разясняване на кампанията, организирани със съдействието на НСОРБ. В нея участваха около 200 представители на областните и общинските администрации.
По време на срещата бяха уточнени редица въпроси, свързани с пряката работа на местните и държавните институции по регистрацията на съоръженията в отговор на интереса на гражданите. Министър Карамфилова обясни, че ако лицето не разполага с географски координати, това по никакъв начин не представлява проблем, като за целта е достатъчно в заявлението да се опише местоположението на кладенеца в свободен текст.
При регистрацията на кладенци не се изисква нотариален акт, скица на имота, лична карта и какъвто и да било друг документ. Единственият документ, който се изисква, е попълнено заявление за регистрация на кладенец за собствени потребности. Всеки собственик подава заявлението за регистрация в една от четирите басейнови дирекции, в чиято територия на управление попада имотът – БД „Западнобеломорски район“ – Благоевград, БД „Черноморски район“ – Варна, БД „Дунавски район” – Плевен, и БД „Източнобеломорски район“ – Пловдив.
Заявлението за регистрация може да се подаде и чрез кмет на община, на район, на кметство или кметския наместник по местонахождението на кладенеца, за което кметовете и кметските наместници издават входящ номер за всяко постъпило заявление и предават на съответната басейнова дирекция постъпилите заявления. С предаването на попълненото заявление до кмета, гражданите са изпълнили задължението си.
Всеки четвъртък до 28 ноември 2022 г., когато е крайният срок за регистрация, ще се организират редовни онлайн приемни, за да бъде отговорено на запитването на всеки гражданин.
Приложени файлове