Днес 8-ми септември за времето от 11.00ч.до 15.30ч., в Триград /Ресторант „Замъка Хорлог“/, се проведе пресконференция, на която беше представен проект с наименование “ИНОВАТИВНА БИЗНЕС ИНФОРМАЦИЯ И ПОДКРЕПА НА МЛАДИ ПРЕДПРИЕМАЧИ В ПРОИЗВОДСТВОТО НА БИЛКИ И ЕКОТУРИЗМА“ с акроним FLOREO, финасиран по “ДОГОВОР ЗА ОТПУСКАНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНИ СРЕДСТВА № <B6.3a.19> от 13.04.2021г. по Програма за сътрудничество ,,ИНТЕРРЕГ V-A Гърция – България 2014-2020.
Гостите на конференцията бяха запознати и с напредъка по проекта както и със стъпките, които предстои да бъдат изминати до неговото приключване.
Изпълнението на проект ФЛОРЕО стартира през април 2021г.
До настоящия момент са избрани всички изпълнители по проект ФЛОРЕО : проджект мениджър-Вест Строй ЕООД, комуникационен мениджър-Кристиана Апостолова,изпълнител на СМР-Ес Джи Груп ЕООД, водещи обучители –Аграрен Университет Пловдив и експерти от Федерация на търговията ,производителността и предприемачеството на централна и източна Македония и Тракия, чиито представители днес взеха участие в конференцията заедно с бенефициерите по проекта/1.сдружение Здравец; 2.Федерация на търговията ,производителността и предприемачеството на централна и източна Македония и Тракия; 3. Клъстер Варна Бизнес Консулт/
На конференцията присъстваха общо 71 човека, сред които участниците в проекта, техническите организатори предоставили кабинки и слушалки за симултанен превод, микрофони, както и всякаква друга необходима техника-SEG, професионални преводачи от български на гръцки език и обратно, както и редица гости сред които представители на община Девин, община Смолян и област Смолян, включително и зам.областният управител на областна администрация Смолян-Христо Станчев, Георги Пампоров от Регионална туристическа асоциация Родопи,представители на местни сдружения и училища, представители на бизнеса, като сред тях наш специален гост беше и Георги Петков –изпълнителен директор на БТЛ Индъстрийз ЕАД, която компания е световен лидер в разработката, производството, търговията и сервиза на електронна медицинска апаратура в три основни направления – физиотерапия, кардиология и естетична медицина. Компанията оперира в над 100 държави на 5 континента, като в България има свои центрове в Пловдив и София.
Друг специален гост, който взе участие в днешната конференцията беше доцент Камен Петров – заместник –декан на факултет „Управление и администрация“ в УНСС. Автор на 10 учебника и над 100 научни публикации в области: Администрация и управление, Науки за земята, Икономика, Регионално развитие, Управление на инфраструктурата, Регионална икономика и Геоикономически изследвания.
Конференцията премина по предварително обявения дневен ред, който беше актуализиран и публикуван на сайта на проекта: floreo-gr-bg.eu
Лекция на тема „Богатството на билки в Родопите и използването им по устойчив начин“ изнесе Йордан Йорданов ,който е асистент в катедра „Растениевъдство“ при Аграрен Университет Пловдив. Йордан Йорданов отговаря за Центъра по агроекология, който е тестовата площадка за биологично земеделие в Аграрния университет иима над 20 години опит в органичното (био) земеделие, с много идеи и опит от разработването дори на собствена ферма за билки. През последните три години изнася лекции по биологично земеделие в Националната служба за съвети в земеделието, която подпомага стартиращи фермери в България.
Втори участник от АУ Пловдив,който взе участие в панелните дискусии беше доцент Петър Борисов- преподавател в катедра „Мениджмънт и маркетинг“ при Икономически факултет на Аграрен университет – Пловдив. Доцент Борисов придобива научно-образователна степен „доктор“ през 2008 год. и научната степен „доктор на науките“ през 2020 год. Той има опит в проекти финансирани в рамките на програма Хоризонт 2020 и в оперативна програма „Конкурентоспособност“ в България. Участвал е в няколко международни проекта, финансирани по програма ERASMUS PLUS /CAP-IRE, RE-AGRO, CLAIM, FoodMed, AgriEco
След провеждане на панелните дискусии по предварително обявения дневен ред, гостите бяха поканени да посетят намиращата се в непосредствена близост инфраструктура изградена по проекта.
Инфраструктурата необходима за провеждане на обученията на бъдещите предприемачи беше напълно завършена през месец юни т.г. За целтта е изградена зала за обучения, оборудвана с всякаква необходима техника-лап топи, проектор,екран, телевизор, катедра, принтер, скенер и т.н. Завършена е също така образователната и туристическа инфраструктура, която вече се радва на посетителски интерес, а именно: Парк на Родопската Билка. В Паркът са ситуирани над 80 вида Родопски билки съпроводени с описателни табели за тяхното местообитание и лечебни свойства. Също така в Паркът са разположени фигури на различни диви животински предствители характерни за Родопите, които са изработени в реален размер. Фигурите разполагат с бутони пресъздаващи звукът на всяко животно.
Предстои озвучаването на Паркът с фонова музика със звуци от природата и български етно ритми, което ще допринесе за доброто настроение на посетителите.В Паркът са изградени и две беседки, по голямата от които ще представлява Работилница за групови занимания и практическо обучение на бъдещите предприемачи, както и за демонстрации свързани с всякакъв вид билкопроизводството-на козметика, чай, сокове, сладка и др. Беседката е оборудване с техника, както и със специално изработени хербарии, които ще могат да потопят посетителите в света на билките дори през есенно-зимния сезон. Работилницата за групови занимания предстои да бъде оборудвана и с вече закупени машини за пакетиране и мелене на билки.
Председател на УС на Сдружение Здравец
Радост Караиванова-Чейрекова
The Project is co-funded by the European Regional Development Fund (ERDF) and by national funds of the countries participating in the Interreg V-A “Greece-Bulgaria 2014-2020” Cooperation Programme.