Областната комисия по заетост прие предложението за държавен план-прием за учебната 2022/2023 г.
СУ „Д. Благоев“ – гр. Доспат предложи 2 паралелки да бъдат включени в държавния план-прием за 2022/2023 учебна година. Първата паралелка е с профил „Софтуерни и хардуерни науки“ с 26 ученици, а втората „Хотелиер“ с 26 ученици. Предложеният план-прием от средното училище е съгласуван с кмета на Община Доспат инж. Елин Радев и съответства на приоритетите, заложени в Плана за интегрирано развитие на общината. Тази година броят на завършващите ученици след седми клас в община Доспат е 62 и има заложен балансиран план-прием.
Постоянен член на Областната комисия по заетост за Община Доспат е инж. Веселин Калфов, секретар на Общината.
Областната комисия по заетост прие днес на свое заседание предложението за държавен план-прием за учебната 2022/2023 година. Заседанието бе открито и водено от зам.-областният управител Явор Руженов. На срещата присъства и Андрей Кадишев – и.д. „Главен секретар“ в Областна администрация Смолян. Инж. Нина Алексиева – старши експерт по професионално образование и обучение към РУО – Смолян презентира основните приоритети в предложението за план-приема.
Училищната мрежа в област Смолян обхваща 24 училища, от които – 14 са средни /в т.ч. 7 паралелки с професионална подготовка/; 2 профилирани гимназии; 6 професионални гимназии; 1 спортно училище и 2 училища по изкуствата към Министерство на културата /които не участват в план-приема по настоящата процедура/.
Съгласно справката за броя на учениците, завършващи основно образование след VІІ клас, предстоящата година не се различава от предходната и включва общо 827 ученика.
По отношение изпълнението на държавния план прием за предходната учебна година се отчита 91 % изпълняемост, тъй като от 43 броя паралелки са реализирани 39. На практика не е осъществен прием в 4 професионални паралелки. Профилираните гимназии в областния център реализират прием при максимална пълняемост за 26 ученика, както и ПГИ „Карл Маркс“, гр. Смолян. Голяма част от останалите училища са принудени да залагат на маломерните паралелки и възможностите за по-голямо разнообразие в предлагането на търсени специалности с 0,5 паралелки, което обаче от своя страна утежнява бюджета им.
Общият брой на планираните паралелки за 2022/2023 учебна година за област Смолян е 39, от които 20 профилирани и 19 професионални. Очакваният недостиг от 31 ученика е оптимален и се предвижда да бъде обхванат при разпределението на общия брой паралелки по общини.
Алексиева подчерта, че предложението е обосновано, обективно и издържано съгласно всички нормативно определени целевите стойности от страна на Министерство на образованието /МОН/. Средната пълняемост за област Смолян варира между 19-20 ученика в паралелка, но според изискванията на МОН е необходимо да се търси 22-24 минимум ученици в клас, допълнително поясни тя. Споделено бе, че продължава негативната тенденция според която, област Смолян ежегодно се напуска от приблизително сто ученика след завършване на VІІ клас, които напускат областта към съседни области, и/или извън пределите на страната.