С цел опазване живота и здравето на децата през ваканционния летен период от 15 юни до 31 август 2021 г. се провежда традиционната акция на полицията „Ваканция! Да пазим живота на децата на пътя!“
Според статистически данни от сектор “Пътна полиция“ при ОД МВР Смолян, за периода 01.06.2019 г. до 31.08.12019 г. г. на територията обслужвана от областната дирекция, са настъпили пет тежки и едно леко пътнотранспортни произшествия /ПТП/ при които са ранени шест деца и юноши под 18-годишна възраст.
Пострадалите участници в движението по пътищата са били – трима, като водачи на мотоциклет/велосипед, двама пътници и един пешеходец.
За същия период през 2020г. са възникнали четири тежки пътно транспортни произшествия, като потърпевши са пет деца – водач на мотоциклет, трима пътници и един пешеходец. За периода има и две леки ПТП, без пострадали.
От началото на тази година на територията на областта са настъпили четири тежки ПТП с шест пострадали деца, в това число един водач на мотоциклет, четирима пътници и един пешеходец.
Статистиката показва, че няма спад на броя на възникналите пътнотранспортни произшествия през миналата година спрямо 2019г. и тази тенденция се запазва и през 2021г.
Превантивната дейност е основната мярка на сектор „Пътна полиция“ за предотвратяване на пътни инциденти. По този повод са започнати няколко инициативи, насочени към опазване на живота и здравето на децата, като участници в движението по пътищата.
До краят на учебната година – 30.06.2021 г. за гарантиране сигурността на децата в началото и в края на учебния ден, чрез полицейски екипи в районите на детските градини и училищата е планирана допълнителна акция „Безопасен превоз на деца“ за контрол по няколко направления:
– използването от родителите-водачи на МПС на обезопасителни колани (и системи), а така също и от пътниците в МПС;
– правилното използване на обезопасителните системи с цел ограничаване на нарушенията, в т.ч. и на случаите, при които предпазните колани са закопчани, но еластичните ленти не са правилно разположени и/или при ползване не прилягат плътно към човешкото тяло в съответствие с изискванията на производителите на обезопасителните системи (лентата е зад гърба на водача/пътника; механизмът за закопчаване е блокиран с нарочна приставка, а коланът не се използва и др.);
– пресичането на пешеходците на определените за това места;
– спиране на подходящи места за слизане на децата-пътници, без да бъде застрашен техният или животът на други деца, пристигащи/заминаващи на/от училище;
– недопускане спирането на по-малко от 5 метра преди или на пешеходните и велосипедните пътеки и други нарушения, застрашаващи сигурността на подрастващите и техните родители и близки.
При установени нарушения ще се взима отношение на място по ЗДвП.
В обучителни форми с деца и ученици осъществени през летния ваканционен период ще се акцентира върху конкретни препоръки за безопасно поведение на децата, като участници в движението по пътищата, свързани с:
– игра на безопасни места;
– управление на велосипед и други видове пътни превозни средства (ППС) – индивидуално електрическо превозно средство, тротинетка, ролери, скейтборд, ховърборд и др., в съответствие с разпоредбите на Закона за движението по пътищата (ЗДвП) съобразно възрастта на водача;
– правилно движение като пешеходци и безопасно поведение като пътници в ППС;
– разясняване на административнонаказателната и наказателна отговорност при управление на МПС от неправоспособни подрастващи.
През месеците юли и август са предвидени минимум по една специализирана полицейска операция, насочена към неправилно движение на пешеходци, велосипедисти, водачи на индивидуални електрически превозни средства и водачи на други двуколесни превозни средства, в т.ч. и деца-водачи, управление на МПС от неправоспособни водачи особено лица до 18 г., както и контрол над използването на детски обезопасителни системи, обезопасителни колани и предпазни каски.
„Пътна полиция” дава ЛЯТНА ДОЗА БЕЗОПАСНОСТ за деца и възрастни за ползване през лятната ваканция
ЗА ПЕШЕХОДЦИ
1.Върви по тротоара
2.Използвай подлезите и надлезите
3.Ако няма тротоар, се движи срещу колите и най-вляво по банкета
4.Пресичай на пешеходна пътека, но винаги се оглеждай в двете посоки
5.Убеди се, че шофьорът те е видял и разбрал, че ще пресичаш. Едва тогава премини
6.Пресичай улицата бързо
7.Пресичай само на зелено
8.Дори светофарът да свети зелено, се огледай за приближаващи коли
9.Не гледай в телефона или таблета, когато пресичаш
10.Ако си със слушалки в/на ушите, намали звука, за да чуваш страничните шумове
11.Ако си навършил 12 години и ползваш тротоара или пешеходната пътека, слез от колелото и го бутай
12.Поставяй светлоотразителни елементи по дрехите или тялото си, когато вървиш пеша в тъмното
ЗА ВЕЛОСИПЕДИСТИ
1.Преди маневра използвай ръцете си, за да укажеш намерението си посоката на движение (тръгване, завиване, заобикаляне или спиране)
2.Използвай огледалата за обратно виждане, ако колелото има такива
3.Оглеждай се често, за да знаеш кой още е на пътя
4.Карай колелото по тротоара, ако не си навършил 12 години
5.Карай колелото най-вдясно на пътя, по посока на движението, ако си навършил 12 години
6.Карай колело с работещи спирачки, светлини и звънец и оборудвано със светлоотразители
7.Използвай светлоотразителна жилетка. Тя е задължителна, когато е тъмно, когато няма добра видимост и ако си извън селото или града
8.Дръж ръцете си на кормилото, а краката на педалите на колелото
9.Карай колелото пред или зад приятеля си, не до него
10.Използвай велоалеята, ако има такава
11.Не се хващай (дръж) за друго превозно средство. Ако е спряло, то може да потегли внезапно. Ако се движи, може внезапно да ускори.
12.За ролерите, кънките, тротинетките, скейтбордовете, ховърбордовете и други подобни средства за придвижване важат правилата за движение с велосипед
ЗА ШОФЬОРИ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
1.Управлявай автомобил, мотопед или мотоциклет само ако си правоспособен (ако имаш свидетелство за управление на моторно превозно средство)
2.Шофирай трезвен. Не се дрогирай
3.Носи свидетелството си за управление на моторно превозно средство и документите на превозното средство, което управляваш
4.Управлявай моторно превозно средство, което е регистрирано, преминало е годишен технически преглед, за което е сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите и има платена пътна такса (при управление извън населените места)
5.Използвай обезопасителен колан/ защитна каска
6.Приканвай пътниците да използват обезопасителен колан/ защитна каска
7.Съобразявай поведението си с пътните и с атмосферните условия
8.Спазвай Закона за движението по пътищата, не превишавай скоростта и осигурявай предимство на пешеходците
9.Не се разсейвай, докато шофираш (чатене, говорене по телефона, настройване на комуникации и др.)
10.Бъди толерантен към останалите
11.Не предоставяй моторното превозно средство на неправоспособни водачи
12.Ако си неправоспособен, но имаш навършени години за дадена категория МПС, запиши се на курс, яви се на изпит и придобий правоспособност
ЗА ПЪТНИЦИ
1.Пътувай при правоспособен водач (който има свидетелство за управление на моторно превозно средство)
2.Пътувай при трезвен и недрогиран водач
3.Поставяй си обезопасителен колан/ защитна каска
4.Не стой на място, което пречи на водача да контролира превозното средство
5.Не пречи на шофьора, не го разсейвай с поведението си – не говори високо, не пускай силно музиката
6.Сядай на задната седалка, ако не си навършил 12 години
7.Не подавай главата, ръцете или краката си през прозореца/люка
8.Качвай се и слизай отдясно, от страната на тротоара
9.Пази околната среда. Не изхвърляй нищо през прозореца
10.Бъди взискателен към водача, ако не си е поставил колан/каска
11.Бъди критичен към водача, ако превишава скоростта или нарушава други правила
12.Помни, че ако превозното средство е повредено и го теглят, е забранено в него да има пътници