ИНФОРМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН ЗА ВЪЗНИКНАЛИТЕ ПРОИЗШЕСТВИЯ НА ТЕРИТОРИЯТАНА ОДМВР-СМОЛЯН
От началото на месец август 2019 година на територията на област Смолян са регистрирани общо 48 произшествия, от които 20 пожара, 28 аварийно-спасителни дейности и помощни операции.
Десет са пожарите с преки материални щети, възникнали в жилищни сгради, временни постройки, транспортни средства и гори. В резултат на пожарите в горски масиви са унищожени около 55 дка. иглолистна гора. Основната причина за всички пожари е небрежност при боравене с открит огън.
* * *
За любителите на гората, пастирите, пчеларите, ловците, гъбарите, туристите, секачите, собственицитена вилни и земеделски имоти припомняме какво трябва да знаете, за да не допускате възникването на пожар в гората.
- Небрежното боравене с огън е най-честата причина за пожар в гората. Огън може да се запали само на специално обезопасено място. Ако решите сами да направите такова, тотрябва да е в близост до река. Необходимо е да изкопаете почвата до пръста ида оградите добре с големи камъни. Предварително си осигурете вода, пясък и клонови тупалки за гасене. Никога не палете огън при наличие на вятър!
- Някои хора пушат докато шофират, карат колело и вървят пеша. Не изхвърляйте неизгасени фасове, те могат да предизвикат пожар!
- Детското любопитство често се изразява в игра с кибрит, запалки или други предмети, които могат да предизвикат запалване. Тази игра е изключително опасна!Обърнете специално внимание с какво играят вашите деца когато са сами и ги запознайте с опасностите от възникване на пожар!
- Товарните автомобили, превозващи дървен материал и сено често предизвикват пожари, когато са в техническа неизправност. Задължително за изпускателната уредба е недопускане изхвърлянето на искри.
- Недопустимо е да изхвърляте стъклени бутилки и такива пълни с вода– дефекти по тях могат да имат ефектът на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.
- Голям брой горски пожари биват предизвикани от природни явления – мълния. Тя може да порази дървета, електрически стълбове, жилищни и селскостопански сгради. Избягвайте престой в гората при такова време.
- Важно за електрическите стълбове е да знаем, че те не трябва да имат контакт с клоните на дърветата заради непосредствената пожарна опасност. Затова, ако имате информация, че в гората или другаде има такива дървета, сигнализирайте компетентните органи!
- Забранява паленето на стърнища, сухи клони, растителни остатъци и битови отпадъци в близост до горските масиви!
- Който предизвика пожар носи административно-наказателна отговорност. При пожари със значителна стойност, нарушителят се наказва съгласно Наказателния Кодекс с лишаване от свобода от 1 до 10 години.
АКО ВСЕ ПАК ВЪЗНИКНЕ ГОРСКИ ПОЖАР, НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ:
- ВИДИТЕ ЛИ ДИМ И ПЛАМЪЦИ, УСЕТИТЕ ЛИ МИРИС НА ИЗГОРЯЛО, ЗАПАЗЕТЕ САМООБЛАДАНИЕ!
- НАПУСНЕТЕ РАЙОНА В ПОСОКА ОБРАТНА НА ВЯТЪРА .
- АКО В БЛИЗОСТ ДО ВАС ИМА ЗАСТРАШЕНИ ХОРА, ИНФОРМИРАЙТЕ И ТЯХ ЗА ВЪЗНИКНАЛАТА ОПАСНОСТ! ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ИМ ПОМОГНЕТЕ!
- СЪОБЩЕТЕ НА ТЕЛЕФОН 112, БЪДЕТЕ КОНКРЕТНИ ЗА МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО СИ И РАЗВИТИЕТО НА ПОЖАРА!
- ПОКРИЙТЕ ВСИЧКИ ЧАСТИ НА ТЯЛОТО ПО ВЪЗМОЖНОСТ С НАМОКРЕНИ ДРЕХИ! ПРЕД НОСА И УСТАТА СЛОЖЕТЕ КЪРПА ИЛИ ПЛАТ!
- АКО СТЕ БЛОКИРАНИ ОТ ОГЪНЯ, ПОТЪРСЕТЕ ЕСТЕСТВЕНИ ПРЕПЯТСТВИЯ – ПЪТИЩА, ПОЛЯНИ, ДРУГИ ГОЛИ МЕСТА И РЕКИ! ПРИДВИЖВАЙТЕ СЕ ПРИВЕДЕНИ!
- АКО ЗАПАЛВАНЕТО Е В НАЧАЛНА ФАЗА, МОЖЕ ДА ГО ЗАГАСИТЕ С ВОДА, ПРЪСТ ИЛИ ТУПАЛКИ ОТ ЗЕЛЕНИ КЛОНИ.