Край на извънредното положение в България. От четвъртък тази мярка вече е в историята и е заменена с формулировката – епидемична обстановка. Въпреки официалното отпадане на извънредното положение обаче последните промени в Закона за здравето оставиха част от мерките, въведени у нас, с цел ограничаване разпространението на коронавируса. Занапред ще продължават да са в сила и икономическите, здравните и социалните мерки, въведени заради епидемията. Глобите за нарушители също остават.
Днешният ден обаче бележи началото на нова ситуация. В края на 60-тия последен ден на извънредното положение от правителствената информация служба обявиха, че от 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г. е обявена извънредна епидемична обстановка. Решението дойде след като министър-председателят Бойко Борисов и членовете на Министерския съвет проведоха чрез видеоконферентна връзка извънредно правителствено заседание.
Наред с това съдебната система възобновява работата си и делата отново започват да се гледат в пълен обем след около седмица , но при спазване на поредица от мерки за безопасност, които бяха приети на заседание на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС).
От четвъртък към нормален режим на работа се връща и Народното събрание (НС). Депутатите ще проведат редовно пленарно заседание с начален час – 9.00.
Част от мерките след 13 май:
– Извънредна епидемична обстановка да се обявява от кабинета, по предложение на здравния министър, като в сила са и почти всички противоепидемични мерки;
– Задължително остава носенето на предпазни маски в градския транспорт;
– На задължителна изолация да подлежат болните от Covid-19, техните контактни лица и влезлите в страната;
– През следващите два месеца няма да има запори на сметки, заплати и пенсии на длъжници;
– В сила продължава да е мярката 60:40;
– 60 дни неплатен отпуск тази година ще се смятат за трудов стаж;
– Държавата ще плаща по 35 евро на пътник, който бъде превозван от наша компания до България за туризъм;
– Чадърите и шезлонгите ще струват поне наполовина по-евтино, а при нарушения ще има санкции до 50 000 лв.
Санкциите за неспазването на ограниченията остават в сила както следва:
– От 300 до 1000 лв. ще е глобата за първо нарушение и от 1000 до 2000 лв. за повторно;
– Глобата за нарушаване на задължителната карантина ще е 5000 лв.
Какво се разрешава?
– Заведенията на открито могат да работят при строга дезинфекция и разстояние между масите от 1,5 метра;
– Разрешено са басейните, индивидуалният и колективните спортове за аматьори на открито, без състезателен характер като футбол, баскетбол, волейбол.
– Разрешена е и работата на музеи, галерии и библиотеки при спазване на социална дистанция и всички противоепидемични мерки.
– Позволяват се концерти и културни събития на открито, с допустима заетост на местата до 30% от максималния капацитет. Кината също могат да работят при 30% заетост на местата.
COVID–19 в България (кратка хронологична справка)
25 февруари 2020 – Създаден е Национален кризисен щаб.
8 март 2020 – Първи доказан случай на COVID-19 в България.
13 март 2020 – Начало на извънредното положение. Народното събрание гласува единодушно и обявява мярката за цялата страна в период до 13 април 2020 г. Училища, молове, търговски центрове, кина, ресторанти, фитнес зали се затварят.
17 март 2020 – Град Банско е поставен под пълна карантина за срок от 14 дни със заповед от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев.
20 март 2020 – Народното събрание гласува и приема забрана за посещаване на паркове, детски площадки и спортни съоръжения на открито и закрито. Забранява се излизането от областните центрове в страната без уважителна причина, свързана с работа, здравни причини или регистрация по постоянен или настоящ адрес. Въвеждат се КПП-та.
23 март 2020 – Народното събрание приема Закон за мерките и действията по време на извънредно положение.
31 март 2020 – Кабинетът вдига блокадата над Банско.
1 април 2020 – Предлага се извънредното положение да бъде удължено до 13 май 2020 г.
3 април 2020 – Народното събрание приема предложението на правителството е за удължаване на извънредното положение. Резултатът в пленарната зала: 122 гласуват „за“, 47 са „против“ и 7 – „въздържали се“.
15 април 2020 – Въвеждат частично ограничителни мерки на територията на столичните квартали „Факултета“ и „Филиповци“, причината – ръст в броя на заболелите.
17 април 2020 – Въведен е строг режим на влизането и излизането от София.
21 април 2020 – Облекчават се строгите мерки за влизане и излизане от София. Остават мерките за всички областни градове.
4 май 2020 – Правителството предлага на Народното събрание извънредното положение, чийто срок изтича на 13 май, да не бъде продължавано.
5 май 2020 – Министерският съвет предлага законопроект за промени в Закона за здравето. Целта е запазване на част от мерките след края на извънредното положение.
6 май 2020 – Премахнати са КПП-тата на областните градове. Разрешава се работата на кафенета, ресторанти, сладкарници, обслужващи клиенти на открити търговски площи при разстояние между масите от метър и половина.
12 май 2020 – Народното събрание приема на второ четене промените в Закона за здравето, с които остава в сила част от мерките след извънредното положение.
13 май 2020 – Край на извънредното положение в България.
Източник: Правен свят.